Eski yeni dinlemeksizin her türlü yapıda çeşitli nedenlerle ortaya çıkan su tesisatı sorunları son zamanlarda özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde daha sık görülmeye başlanmıştır.

İstanbul su tesisatı sistemi içerisinde elde olmayan nedenlerle ortaya çıkan su kaçağı problemi bunların başında yer almaktadır.

Su borularından sızan suların, zaman içerisinde betonu delerek gün yüzüne çıkması sonucu ortaya çıkan bu problem özellikle tespit aşamasında sizleri bir hayli yormaktadır.

Su kaçağı sorunu nerelerde ortaya çıkmaktadır?
Eskiden bu problem kullanılan su borularının eskimesi sonucu ortaya çıkardı, bu nedenle daha çok tarihi yapılarda meydana gelmekteydi.
Son zamanlarda artan inşaatlara bağlı olarak bu sorun, yeni binalarda da görülmeye başlanmıştır. Yeni yapılarda açığa çıkan su kaçağının iki nedeni vardır. Bunlardan biri kullanılan kalitesi düşük su boruları bir diğer nedeni ise tesisat sistemi çekilirken yapılan yanlış eğimdir.
Su kaçağı sorunu ile karşılaştım ne yapmalıyım?
Oldukça can sıkıcı bir problem olan bu sorun karşısında yapmanız gereken öncelikli işlem, alanında uzman bir firma ile anlaşmak olmalıdır. Tek başınıza başa çıkamayacağınız bu ürünün tamirinde alacağınız uzman yardım önemli bir rol oynayacaktır.
Firmamız, tespit işlemi tamir işleminden daha zahmetli olan bu problem ile tek başınıza başa çıkmanız neredeyse imkansızdır, bu nedenle yardım almanız gerekmektedir.
Su kaçağı bulma
Uzmanlık isteyen bu konu eskiden kırma dökme işlemi ile yapılsa da son dönemlerde artan teknolojik gelişmeler sayesinde artık kısa süre içerisinde tespiti yapılmaktadır.
İşi bilmeyen amatör tesisatçılar yaptıkları işlemler sonucu evi adeta savaş alanına çevirirken özellikle de ev hanımlarını oldukça yormaktadır.
Tespit işleminde kullanılan bir diğer yöntem ise cihazla su kaçağı bulma tekniğidir.
Akustik dinleme olarak adlandırılan su sesine karşı duyarlı cihaz sayesinde en zorlu sorunlar bile kısa süre içerisinde tespit edilmektedir.
Ustalarımız akustik dinleme adlı cihaz ile noktasal olarak tespit işlemi yaptığından tek bir fayansınızı bile kırmaz. Ses çıkarmadan çalışan bu cihaz ne sizi ne de komşularınızı rahatsız etmez bu nedenle gönül rahatlığı ile istediğiniz saatte bu işlemi yaptırabilirsiniz.